Sprievodca nitovania plechov: Výhody, nástroje i tipy

Sprievodca nitovania plechov:
Výhody, nástroje i tipy

Chcete spojiť dva plechy, dva pláty tak, aby sa nedali rozobrať? Riešením je nitovanie. Prirodzene, dá sa zvládnuť aj s pomocou kladiva, nitov a jednoduchého príslušenstva, načo si však prácu komplikovať? Dnes na trhu nájdete nielen nitovacie kliešte, ale tiež elektrické či vzduchové nitovačky, ktoré celý proces urýchlia. Čo je nitovanie, aké sú je výhody a ktoré nástroje na nitovanie sú pre vaše potreby najvhodnejšie?

Čo je nitovanie a aké sú jeho výhody

Nitovanie sa vyznačuje univerzálnym využitím. Svoje uplatnenie nájde prakticky všade: od spájania materiálov, ktoré je náročné zvariť, cez montáže a spájanie plechov alebo profilov až po opravu autokarosérií.

Nit je nerozoberateľný spoj, čo predstavuje v niektorých prípadoch výhodu, v iných zas nevýhodu. Vďaka tomu však nitovanie prináša spoľahlivý a trvácny spoj, ktorý je ešte aj pružný. Plusom je tiež, že nity nedeformujú spájaný materiál.

A čo nevýhody nitovania? Ako sme spomínali, v niektorých prípadoch môžu nitové spoje neskôr priniesť ťažkosti tým, že sa nedajú rozobrať. Samotnú prácu tiež mierne predĺži i nutnosť pred samotným procesom nitovania vyvŕtať otvory. Našťastie, na trhu dnes už nájdeme aj stupňovité RS vrtáky, s ktorými to rýchlo, efektívne i efektne zvládnete – bez predvrtávania a jamkovania do tvrdších a hrubších materiálov.

Aké nástroje potrebujete na nitovanie

Keď chcete urobiť pár nitov, stačí kladivo, hlavičkár, príťažník a samotný nit. V prípade, že nitovanie je u vás v dielni na dennom poriadku, vhodnejším riešením sú nitovacie kliešte, ktoré celý proces spájania urýchlia. Najčastejšie sa používajú nitovacie kliešte pre priemery nitov od 2,4 mm do 4,8 mm, resp. pre nitovacie matice M3 až M8. Obľúbené sú tiež kliešte nitovacie a dierovacie s okami. Svoje využitie nájdu najmä v menších zámočníckych dielňach a u živnostníkov.

Naopak, keď profesionál potrebuje vyhotoviť stovky nitových spojov denne, kliešte už nestačia. Po akom nástroj siahnuť v tomto prípade? Ideálnym riešením pre rýchle, jednoduché a spoľahlivé nitovanie sú nitovacie pištole alebo aj nitovačky a nadstavce.

Nitovačky môžu byť elektrické, vzduchové, ale tiež AKU nitovačky. Skvelým pomocníkom sú najmä pri pokrývačských prácach, pri výrobe kovových konštrukcií, prípadne v automobilových dielňach. Jednoducho tam, kde to musí odsýpať. Podobnú úlohu však splnia aj nadstavce na nitovanie do vŕtačky.

Nadstavec jednoducho upnete do skľučovadla vŕtačky a máte plnohodnotnú náhradu za nitovaciu pištoľ. Výhodou je, že v porovnaní s kúpou elektrickej nitovacej pištole dokážete znížiť náklady – vŕtačka je totiž bežnou výbavou väčšiny remeselníkov a nadstavec stojí približne polovicu toho, čo elektrická nitovacia pištoľ.

Kliešte nitovacie
Nitovacia pištoľ elektrická 400 W
Kliešte nitovacie oceľové
Matice nitovacie
Závitový tŕň do nitovacích klieští
Nádstavec do vŕtačky na nitovanie matíc

Čo ešte potrebujete na nitovanie?

Okrem nástrojov a zručností, ktoré sa dajú rýchlo získať, je potrebné tiež príslušenstvo na nitovanie. Aké? Samozrejmosťou sú trhacie nity, ktorých koniec odstránia nitovacie kliešte, resp. nitovačka. Čím sa vytvorí nerozoberateľný spoj.

Dôležité tak je, aby nit nebol vyrobený z priveľmi pevného materiálu, zväčša sa tak vyrábajú nity z hliníka. Okrem toho by súčasťou výbavy na nitovanie mali byť nitovacie matice, prechodové oká či závitové tŕne do nitovacích klieští.

Nity trhacie hliníkové
Čeľuste do elektrických nitovacích klieští
Kliešte dierovacie a nitovacie na prechodové oká
Prechodové oká zlaté
Prechodové oká strieborné
Prechodové oká čierne

Všetko potrebné pre nitovanie – nity, nitovačky, nitovacie kliešte aj matice – nájdete v našej kategórii Nitovanie.

Kategórie:

AKU náradie1
Brúsenie3
Frézovanie1
lepenie1
Nitovanie1
Ochranné pomôcky1
rezbárstvo1
Vŕtanie2
Záhrada1