Spájka, tavidlo aj hrot: Začínate spájkovať? Na toto si dajte pozor!

Spájka, tavidlo aj hrot: Začínate spájkovať? Na toto si dajte pozor!

Čo je spájka? Na čo si dať pozor pri jej výbere? Mala by obsahovať tiež tavidlo? A čo spájkovačka – po akej siahnuť, čo dokáže ovplyvniť jej hrot a ako ho vyčistiť? Aj to sú otázky, ktoré si mnohí kladú, keď začínajú so spájkovaním. Prinášame vám na ne odpovede.

Akú spájku použiť

Spájkovací spoj je vytvorenie elektricky vodivého spojenia medzi dvomi súčiastkami či drôtmi pomocou roztaveného kovu. Obyčajne ma za úlohu daný prvok aj ukotviť. Aby sme toto spojenie dokázali vytvoriť, potrebujeme vhodnú spájku.

Spájka je kov alebo zliatina kovov, ktorá sa topí pri určitej teplote. Podľa teploty ich delíme na tvrdé a mäkké spájky. Pri bežnej práci s elektrotechnikou používame takmer výlučne iba mäkké spájky. Teda kovy. resp. zliatiny kovov, ktorých tavná teplota neprekročí viac ako 500 ºC.

Najčastejšie tvorí ich základ cín. V minulosti bolo zväčša ďalšou kovovou zložkou olovo, od ktorého sa kvôli zdravotným rizikám vďaka smernici RoHS vydanej Európskym parlamentom upustilo. Bežne používanou spájkou bez olova je napríklad zliatina SAC305, ktorá má tavnú teplotu približne 218 ºC.

Čo by ste mali vedieť o tavidle

V minulosti sa bežne používali spájky bez tavidla, dnes sú takéto typy spájok skôr výnimkou. Akú úlohu zohráva tavidlo pri spájkovaní? Hoci ju nemusíme vidieť voľným okom – a obyčajne ani nevidíme – na povrchu kovov je prakticky vždy tenká oxidačná vrstva. Vytvorí sa veľmi rýchlo a nevyžaduje si žiadne špeciálne podmienky či prostredie.

Čo oxidačná vrstva dokáže spôsobiť? Ak ju neodstránime, časom zoxiduje aj na tento kov nanesená spájka, ktorá tak postupne stráca svoje pôvodné vlastnosti a môže dôjsť až k poškodeniu spoja. Preto sa pri spájkovaní používa tiež tavidlo, ktoré vrstvu oxidu bezpečne odstráni.

V minulosti bolo najbežnejšie používaným tavidlom kolofónium, ktoré je populárne aj dnes. Doplnili ho však ďalšie tavidlá pridávané do spájok, ako rôzne prírodné živice či syntetické tavidlá. Ak sa počas spájkovania či tavenia spájky dymí, ide o znak, že v zmesi či kove je prítomné aj tavidlo.

Čo ovplyvní výsledok spájkovania

Vybrať vhodnú spájku ideálne aj s tavidlom je základom. Na čo si však dať ešte pozor pri spájkovaní? Aby bol celý proces bezproblémový a zároveň priniesol výsledok s čo najdlhšou životnosťou, veľký dôraz venujte výberu vhodnej hrotovej spájkovačky.

Zásadnou požiadavkou je, aby bolo vyhrievanie hrotu spájkovačky čo najúčinnejšie. To je úplne minimum, ktoré nájdete u overených výrobcov, ako napríklad EXTOL Premium, Craft či Industrial. Dôležité je tiež, aby spájkovačka mala dostatočný výkon a čo najpresnejšie nastavenie teploty hrotu.

Hrot je kľúčový pre proces spájkovania – vyberajte preto správnu veľkosť, dĺžku a odporúčame tiež siahnuť po náhradných hrotoch značky, akej máte spájkovačku. Získate tak ich dlhšiu životnosť. Tu platí, že najlepšie vodivé vlastnosti má hrubý krátky hrot.

Životnosť hrotu a s ňou spojené ďalšie vlastnosti – presnosť, teplotná vodivosť, veľkosť použiteľnej plochy – dokážete predĺžiť pravidelným čistením. Ako na to? Skvelým pomocníkom je jemná mosadzná vlna, ktorou dokážete spájku ľahko odstrániť. V prípade, že to nestačí, siahnuť môžete aj po aktivátore hrotu. Ak si dáte na toto pozor, začiatky spájkovania by mali byť menej trnisté.

Kategórie:

AKU náradie1
Brúsenie3
Frézovanie1
lepenie1
Nitovanie1
Ochranné pomôcky1
rezbárstvo1
Spájkovanie1
Vŕtanie2
Záhrada2